Otvoreno pismo novoj evropskoj komesarki za ravnopravnost

Srpsko udruženje za Alchajmerovu bolest se pridružilo ostalim nacionalnim udruženjima Osoba sa invaliditetom i udruženjima za Alchajmerovu bolest, koja su potpisala otvoreno pisma upućeno gospođi Hadža Lahbib, evropskoj komesarki za ravnopravnost; čime smo je i mi pozvali da se posveti ažuriranju tekuće Evropske strategije za Prava osoba sa invaliditetom 2021-2030 sa novim vodećim inicijativama i akcijama, kako bi se unapredila prava osoba sa invaliditetom. Akcije treba da budu u skladu sa prioritetima Evropskog pokreta osoba sa invaliditetom. To smo uradili iz razloga što u Srbiji živi 700.000 osoba sa invaliditetom + 140.000 osoba koje žive sa demencijom a takođe spadaju u osobe sa invaliditetom i njih muče slični ili isti izazovi. Stoga smo podržali ovo pismo verujući da će ono omogućiti svim tim osobama da žive kvalitetnijim i dostojanstvenijim životom, na koji imaju pravo.

Danas na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ovo pismo je upućeno a mi sada objavljujemo njegov kompletan sadržaj.

Otvoreno pismo novoj evropskoj komesarki za ravnopravnost: ne gubite polet u pravima osoba sa invaliditetom!

Za komesara Hadža Lahbib, evropska komesarka za ravnopravnost; pripremljenost i upravljanje krizama; 3. decembar 2024

Poštovana Komesarko,

U ime Evropskog pokreta osoba sa invaliditetom, želimo da Vam čestitamo na imenovanju i potvrdimo našu podršku i saradnju u unapređenju prava osoba sa invaliditetom u EU.

Kao što znate, u EU živi preko 100 miliona osoba sa invaliditetom, i ostaju značajni izazovi u garanciji naših prava i uključivanja u društvo:

  • 28,4% osoba sa invaliditetom ostaje u opasnosti od siromaštva i socijalne isključenosti, u poređenju sa 17,8% osoba bez invaliditeta.
  • Samo 50,6% muškaraca i 45,9% žena sa invaliditetom je zaposleno, često na poslovima sa skraćenim radnim vremenom ili na nisko plaćenim poslovima.
  • 1,4 miliona osoba sa invaliditetom u EU nema pravo na samostalan život i ograničeno je na institucije koje su segregacijske.
  • Samo 29,4% ima visoko obrazovanje u poređenju sa 43,8% bez invaliditeta.

Pored toga, mnoge barijere u fizičkom i digitalnom svetu i dalje sprečavaju mnoge osobe sa invaliditetom da uživaju u punom i efektivnom učešću ravnopravno sa ostalima. A mnoge osobe sa invaliditetom i dalje doživljavaju diskriminaciju.

U poslednjem mandatu, pod vođstvom prvog Komesara za ravnopravnost, zabeležen je dobar napredak u ostvarivanju naših prava, u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom, koju su ratifikovale EU i sve države članice. To je osigurano usvajanjem Strategije EU za prava osoba sa invaliditetom 2021-2030, posebno kroz listu konkretnih vodećih inicijativa i akcija nakon smislenih konsultacija sa reprezentativnim organizacijama osoba sa invaliditetom. Ova strategija je dovela do važnih dostignuća, kao što je usvajanje Evropske invalidske karte i parking kartice.

S obzirom na to da u Strategiji nakon ove godine nedostaju vodeće inicijative, naš najveći prioritet je da brzo usvojite novi set akcija za Strategiju, akcija koje treba da se ostvare tokom Vašeg mandata.

Stoga Vas, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, pozivamo da se ozbiljno posvetite unapređenju prava osoba sa invaliditetom, potvrđujući da će Evropska strategija za prava osoba sa invaliditetom 2021-2030 biti ažurirana novim vodećim inicijativama i akcijama.

Akcije treba da budu u skladu sa prioritetima Evropskog pokreta osoba sa invaliditetom, uključujući uspostavljanje Evropske agencije za pristupačnost, stvaranje Garancija za zapošljavanje i jačanje veština osoba sa invaliditetom, promovisanje zakonskih rešenja o pristupačnosti i dostupnosti asistivnih tehnologija i obezbeđivanje pune inkluzije i perspektive žena i devojaka sa invaliditetom, kao i perspektiva osoba sa invaliditetom sa drugim intersektorskim identitetima.

Akcije bi, takođe, trebalo da dovedu do uključivanja perspektive invalidnosti u sve strategije i akcione planove za jednakost u okviru Vaše odgovornosti, kao što su Mapa puta za rodnu ravnopravnost, buduća Strategija rodne ravnopravnosti, Strategija ravnopravnosti LGBTI i Strategija za borbu protiv rasizma. Strategija bi, dalje, trebalo da garantuje da su svi propisi i uputstva u vezi sa Višegodišnjim finansijskim okvirom EU u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom.

Takođe, pozivamo Vas da osigurate da svi planovi i akcije koje se odnose na upravljanje krizom i spremnost uključuju invaliditet.

Evropska komisija treba da garantuje da će finansijska sredstva i stručnost biti dodeljeni za nastavak napretka ostvarenog u prethodnom mandatu, posebno:

  • Imenovanje stručnjaka za politiku invalidnosti u Vašem kabinetu, i u kabinetu Potpredsednika za kadrove, veštine i spremnost.
  • Jačanje uloge i odgovornosti, stručnosti i resursa Radne grupe za ravnopravnost u okviru Generalnog sekretara Evropske komisije, kao i koordinatora za ravnopravnost u službama Komisije. Radna grupa, takođe, treba da postane vidljivija i transparentnija za javnost i da blisko sarađuje sa organizacijama civilnog društva koje rade na politikama ravnopravnosti.
  • Obezbeđivanje da Kolegijum komesara, takođe, ima resurse neophodne da osigura da prava osoba sa invaliditetom budu uključena u sve politike i zakone.
  • Garantovanje visokog nivoa stručnosti o pravima osoba sa invaliditetom kontakt osobe Komisije za Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom.
  • Adekvatno finansirati organizacije osoba sa invaliditetom na evropskom i nacionalnom nivou i obezbediti njihovo blisko učešće u svim relevantnim akcijama.

Posvećeni smo da Vas podržimo u Vašem radu ka pravoj Uniji Jednakosti. Stoga, u duhu bliske saradnje i mota našeg pokreta „ništa o nama bez nas“, mi, predstavnici Evropskog pokreta osoba sa invaliditetom, želimo da zatražimo sastanak sa Vama kako bismo efektivno zacrtali put ka pravima osoba sa invaliditetom.

Foto: Marko Mišeljić