18 avg Značaj ranog planiranja finansijskih poslova
Demencija različito utiče na ljude. Jedna osoba može da počne da gubi sposobnost da barata novcem ili da donosi odgovarajuće poslovne odluke u ranoj fazi, dok druga osoba može da zadrži te sposobnosti mnogo duže.
Međutim, pre ili kasnije, te sposobnosti će se smanjiti i osoba sa demencijom neće biti sposobna da sama donosi odluke o svojim finansijskim i pravnim stvarima.
Planiranje unapred može da olakša porodicama i negovateljima da upravljaju poslovima osobe sa demencijom. To takođe može da omogući osobi sa demencijom da i ona učestvuje u planiranju i da bude sigurna da će se njene želje sprovoditi onako kako bi ona htela. Kad god je to moguće, potražite savet dok osoba sa demencijom još uvek može da učestvuje u razgovorima i dok je još pravno sposobna da može da potpisuje dokumente.
Novčana pitanja
Ako je bankovni račun na dva imena, partner osobe sa demencijom može da nastavi da koristi račun bez ikakvih potrebnih izmena. Međutim, problemi mogu da nastanu ako osoba sa demencijom koristi račun na neodgovarajući način ili ako ima bankovne račune samo na svoje ime. Da bi se izbegli ovakvi problemi, obolela osoba može da ovlasti, dok je još pravno sposobna, drugu osobu da raspolaže njenim računom. Važno je upamtiti da će ovlašćenje biti nevažeće ako je napravljeno kada osoba više nije pravno sposobna. Ako obolela osoba ne želi da pristane na ovakve promene, možda će pomoći ako se posavetujete sa službenikomom banke u vezi mogućeg rešenja.
Ovlašćenje druge osobe je izuzetno jednostavan postupak i obavlja se u banci na licu mesta. Potrebno je samo poneti ličnu kartu i platnu karticu, a osoba koja će biti ovlašćena mora da bude prisutna i ponese lični dokument. Ovlašćeno lice će pored kartice za tekući račun moći da uzme i čekove i da raspolaže računom kao svojim.
Punomoć za zastupanje
Osoba može da potpiše dokument koji se zove punomoć za zastupanje, ako je pravno sposobna u vreme potpisivanja. Punomoć može biti data na ograničeno vreme ili na neograničeno vreme. Punomoć za zastupanje je pravni dokument koji omogućava imenovanoj osobi da brine o finansijskim poslovima druge osobe ako ta osoba postane nesposobna da to sama čini. Mnoge osobe imaju punomoć za zastupanje bez obzira da li su bolesni ili imaju neku dijagnozu. Punomoć za zastupanje se smatra važećim do dana kada se dostavi opoziv punomoćja, dana isteka roka važenja punomoćja ukoliko je rok naveden u punomoćju, dana isteka roka važenja nekog od ličnih identifikacionih dokumenata navedenih u punomoćju i trenutka smrti davaoca punomoćja ili punomoćnika.
Obavezna je overa punomoćja kod nadležnog organa kako za punomoćje izdato u Republici Srbiji tako i za punomoćje izdato u inostranstvu. U Republici Srbiji punomoćje overava javni beležnik
Planiranje unapred znači:
- Omogućiti osobi oboleloj od demencije priliku da razmisli da li hoće da napravi, ako još nema, punomoć za zastupanje što pre nakon postavljanja dijagnoze i dok je još sposobna da to uradi.
- Omogućiti članovima porodice i negovateljima da i oni mogu da naprave svoje punomoći za zastupanje da bi se osiguralo da se njihovi poslovi dobro vode u slučaju da i oni postanu nesposobni.
- Posedovati kopiju punomoći za zastupanje i znati gde se ona čuva
Adaptirano sa sajta “Dementia Australia”.
Foto: Hadzi Miodrag Miladinovic